Výstava Drtikolových fotografií z 20. let 20. století

přidáno: 27. 1. 2013 6:55, autor: Fotoklub Aktiv
Práce slavného fotografa Františka Drtikola, které vznikly technikou bromografie, vystavuje od středy Galerie Josefa Sudka v Praze na Úvoze. Zahrnuje ukázky zátiší, řadu unikátních aktů vytvořených v duchu pozdní secese, aranžované práce ve stylu art deco i avantgardou ovlivněnou Kompozici z poloviny 20. let minulého století.
V té době umělec spolupracoval s poděbradskou firmou Bromografia. V době konjunktury Drtikolova ateliéru i jeho velkého společenského uznání umožnila spolupráce s touto firmou větší rozšíření autorových děl mezi milovníky umělecké fotografie.


Technika bromografie se užívala až do 60. let 20. století. František Drtikol (1883 až 1961) se proslavil svými ranými akty, které vykazují zvláštní smysl pro poetiku a harmonii dekorativních forem.

Bromografie

Bromografie je technika rozmnožování fotografických snímků, která se používala zejména k rozmnožováníčernobílých i barevnýchpohlednic aprůmyslovýchobrazovýchkatalogů. Výsledek mělvysoký lesk a mohl se tónovat jako celek.

Nejčastěji se používal odstín hnědý, zelený, červený, modrý, někdy též fialový a oranžový.


Příznivé období 20. let, kdy Drtikol proměnil svůj ateliér v pulzující společenský salon, ukončila světová hospodářská krize.

Pod její tíhou i vlivem dalších politických okolností se Drtikol začal obracet k mystice, od roku 1935 se namísto fotografování věnoval už jen malbě a kresbě. Ve 30. letech se mu stále ještě dostávalo velké pozornosti, vystavoval však již převážně svá starší díla.

Po válce k překvapení mnohých vstoupil do komunistické strany, vládnoucí režim však jeho dílo záhy odsoudil jako buržoazně dekadentní a ze svých služeb jej propustil. Drtikolovy fotografie, jež se dnes uplatňují i na mezinárodním trhu s uměním, tak na dlouhá léta zmizely v archivech. Jeho odkaz vzkřísila teprve historička fotografie Anna Fárová, která v roce 1972 prosadila Drtikolovu retrospektivní výstavu v Uměleckoprůmyslovém muzeu. Muzeum dnes spravuje velkou část Drtikolova díla.

Zdroj:http://www.lidovky.cz/fotografie-frantiska-drtikola-z-20-let-vystavuje-sudkova-galerie-pxc-/kultura.aspx?c=A130116_175505_ln_kultura_sk
Comments