Aktuálně ve fotoklubu


Vernisáž výstavy

přidáno: 13. 11. 2014 19:15, autor: Fotoklub Aktiv   [ aktualizováno 14. 12. 2014 20:38 ]


Výstava fotografií Honzy Pihery

přidáno: 27. 1. 2013 7:18, autor: Fotoklub Aktiv

MĚSTO – MOSTY

JAN PIHERA

autorská fotovýstava

4. února 2013 od 16,30 hod.

Rozhlas České Budějovice U tří lvů 1

MOTTO:

Stále více a více nemusím  města-plná různých strašilek,grafitů,lidí  a psů,přeplněná auty- způsobující hlomoz,napětí,zmatky,shon-svist pneu,,rozjezdy i brzdění...záře světlometů či brzdových a koncových světel...

Přesto - musím popravdě říci - mají i svá tajemná zátiší a kouzla, parky a sady, fontány a sochy. 

Zvláštní půvab mají po západu slunce. Hluk utichá a nad městem stoupají tiché tony hudby ....
Mám rád vodní hladinu,  její klid i vlnění, způsobené proudem či větrem. Vytváří tisíce fascinujících,neopakovatelných obrazů zrcadlících se mraků, keřů, stromů,domů i mostů ....
Stačí jen přivřít oči a přidat paletu barev.... 

Umět tak jen střípek zachytit !!!

HONZA PIHERA

Výstava Drtikolových fotografií z 20. let 20. století

přidáno: 27. 1. 2013 6:55, autor: Fotoklub Aktiv

Práce slavného fotografa Františka Drtikola, které vznikly technikou bromografie, vystavuje od středy Galerie Josefa Sudka v Praze na Úvoze. Zahrnuje ukázky zátiší, řadu unikátních aktů vytvořených v duchu pozdní secese, aranžované práce ve stylu art deco i avantgardou ovlivněnou Kompozici z poloviny 20. let minulého století.
V té době umělec spolupracoval s poděbradskou firmou Bromografia. V době konjunktury Drtikolova ateliéru i jeho velkého společenského uznání umožnila spolupráce s touto firmou větší rozšíření autorových děl mezi milovníky umělecké fotografie.


Technika bromografie se užívala až do 60. let 20. století. František Drtikol (1883 až 1961) se proslavil svými ranými akty, které vykazují zvláštní smysl pro poetiku a harmonii dekorativních forem.

Bromografie

Bromografie je technika rozmnožování fotografických snímků, která se používala zejména k rozmnožováníčernobílých i barevnýchpohlednic aprůmyslovýchobrazovýchkatalogů. Výsledek mělvysoký lesk a mohl se tónovat jako celek.

Nejčastěji se používal odstín hnědý, zelený, červený, modrý, někdy též fialový a oranžový.


Příznivé období 20. let, kdy Drtikol proměnil svůj ateliér v pulzující společenský salon, ukončila světová hospodářská krize.

Pod její tíhou i vlivem dalších politických okolností se Drtikol začal obracet k mystice, od roku 1935 se namísto fotografování věnoval už jen malbě a kresbě. Ve 30. letech se mu stále ještě dostávalo velké pozornosti, vystavoval však již převážně svá starší díla.

Po válce k překvapení mnohých vstoupil do komunistické strany, vládnoucí režim však jeho dílo záhy odsoudil jako buržoazně dekadentní a ze svých služeb jej propustil. Drtikolovy fotografie, jež se dnes uplatňují i na mezinárodním trhu s uměním, tak na dlouhá léta zmizely v archivech. Jeho odkaz vzkřísila teprve historička fotografie Anna Fárová, která v roce 1972 prosadila Drtikolovu retrospektivní výstavu v Uměleckoprůmyslovém muzeu. Muzeum dnes spravuje velkou část Drtikolova díla.

Zdroj:http://www.lidovky.cz/fotografie-frantiska-drtikola-z-20-let-vystavuje-sudkova-galerie-pxc-/kultura.aspx?c=A130116_175505_ln_kultura_sk

Pozvánka na fotovýstavu

přidáno: 6. 1. 2013 1:31, autor: Fotoklub Aktiv   [ aktualizováno 10. 1. 2013 4:45 ]

Od 12.12. 2012 do 18. ledna 2013 si můžete prohlédnout fotografie účastníků projektu "Světlo dne Českých Budějovic"
Výstava je instalována v Domě u Beránka 
a je přístupná Po - Pá od 9-18 hod. 

Krajinská 225/35, 370 01 České Budějovice

Vernisáž fotovýstavy Světlo dne
Projekt Světlo dne Českých Budějovic
Tento projekt je spolufinancován statutárním městem České Budějovice

Autorská výstava Honzy Pihery

přidáno: 27. 3. 2012 21:15, autor: Klub Aktiv, z.s. České Budějovice   [ aktualizováno 27. 3. 2012 21:15 ]

Jan Pihera
Výstava fotografií Honzy Pihery. 
Mimořádný ohlas měla výstava fotografií Honzy Pihery v Kulturním klubu Horká Vana. 
Autorovi přejeme nevyčerpatelnou kreativitu a nápaditost, kterou předvedl nejen svými fotografiemi, ale i multimediální prezentací. 

První schůzka členů Fotoklubu

přidáno: 4. 2. 2012 4:45, autor: Klub Aktiv, z.s. České Budějovice   [ Aktualizováno 6. 1. 2013 1:34 uživatelem Fotoklub Aktiv ]

Ve čtvrtek 29.3. 2012 se poprvé setkali členové Fotoklubu v klubovně Slávie. Takříkajíc jsme se "očuchali" a pak vzhůru do města, pokusit se co nejlépe zachytit do svých kouzelných krabiček ulici Dr.Stejskala, Biskupskou a náměstí Přemysla Otakara II, kde probíhaly před velikonoční trhy. 
Promítnout a zhodnotit domácí úkol na téma "GRAFFITI" se nám nepodařilo, v klubovně prozatím není data projektor, ale usilovně se na vybavení klubovny pracuje a František Batysta odevzdává na tomto projektu tělo i duši.

Alenka Kovářová přispěla svými  fotografiemi graffiti. Děkujeme.  


Paní Zdeňka Benešová zachytila kromě již vytvořených graffiti také jejich tvůrce. Blahopřejeme.
                                        
                
                             
                                            


                                                                                                                                                                                
                           
                                   


Závěrečné setkání studentů V U3V - Etika -

přidáno: 2. 2. 2012 5:50, autor: Klub Aktiv, z.s. České Budějovice   [ aktualizováno 4. 2. 2012 4:35 ]

V úterý 31.1.2012 se naposledy v Kulturním klubu Horká vana sešla skupina seniorů-studentů Virtuální univerzity třetího věku, kteří úspěšně dokončili kurz „Etika, jako východisko z krize společnosti“. Pozvání přijala také Mgr. Martina Pavelková z Teologické fakulty, která závěrečné setkání obohatila referátem o etice, ve kterém se zamýšlela nad rozdíly mezi etikou filozofickou (Platón) a teologickou, která k výkladu používá i zjevení a tradici. Také se zmínila o švýcarském teologovi Hansu Küngovi, který napsal obsáhlou trilogii o křesťanství, judaismu a islámu (všechna náboženství se mohou domluvit v oblasti etiky, protože všechna, v různém znění, uznávají „Nečiň druhým to, co nechceš, aby činili oni tobě“, t. zv. zlaté pravidlo).

Na závěr byly předány Pamětní listy studentům, kteří úspěšně dokončili kurz Etiky. Z 33 přihlášených dokončilo kurz úspěšně 31 studentů. Gratulujeme!

Těší nás, že na setkání přišli také budoucí studenti, kteří chtějí navštěvovat další kurz V U3V „Kouzelná geometrie“, který bude zahájen 7.2.2012.

Závěrečné setkání účastníků VU3V

Přednášku Mgr. Pavelkové si můžete stáhnout níže.

 

Závěrečná přednáška Mgr. Pavelkové

přidáno: 2. 2. 2012 4:37, autor: Klub Aktiv, z.s. České Budějovice   [ aktualizováno 2. 2. 2012 4:46 ]


Přednášku paní Mgr.Pavelkové si můžete stáhnout níže.

Přednáška Mgr. Pavelkové


Zájezd do Mladé Boleslavi -

přidáno: 30. 1. 2012 20:25, autor: Klub Aktiv, z.s. České Budějovice   [ aktualizováno 30. 1. 2012 21:17 ]

Účastníci zájezdu do Mladé Boleslavi, sraz tento pátek 3.2.2012 na autobusovém nádraží - v 6,30 nástupiště č.12. Očekává se velká zima, vezměte si teplé oblečení. Přejeme mnoho hezkých zážitků. Klub Aktiv 

Ledový dech Arktidy v Čechách

přidáno: 30. 1. 2012 20:22, autor: Klub Aktiv, z.s. České Budějovice   [ aktualizováno 3. 2. 2012 23:53 ]

 

Přednáška RNDr. M. Zachardy CSc, 16. 2.,16.hod. kavárna DK Slavia - 

Dlouholetý pracovník České akademie věd, pan RNDr. M. Zacharda si připravil téma, které slibuje rozkrytí překvapivých souvislostí. Posadíme se v teple do pohodlných křesílek, ledový dech budeme sledovat z promítacího plátna a přitom se zaposloucháme do hlasu, který většina z nás zná z televizní obrazovky z pořadu Receptář Přemka Podlahy. RNDr. Zacharda, CSc tam většinou radí, jak správně vyživovat rostliny a chránit je před škůdci. Je ale zároveň velkým znalcem přírody.

Bude nám vyprávět o Českém středohoří. Je to druhá největší chráněná krajinná oblast v České republice, která se pyšní největší druhovou rozmanitostí rostlin i živočichů. Oblast je tvořena typickými kuželovitými tvary kopců, které jsou výsledkem dávné sopečné činnost. Něco podobného bychom marně hledali jinde v Evropě. Je to takový český fenomén, zkrátka evropská přírodní rarita.

Koniklec otevřený je ve znaku CHKO)

Celé oblasti vévodí Milešovka. Kdyby hory dostávaly koruny, Milešovka by se jednou určitě pyšnila. Je to největrnější místo v České republice. Bezvětří zde bývá pouze 8 dní do roka.

Třemdava bílá -  

rostlina, která vydává v teplých letních podvečerech silnou kořeněnou vůni  a vonné  silice mohou dokonce světélkovat, takže z povzdálí to vypadá, jako když keř hoří. V knize Rostliny v bibli se o ní mluví jako o hořícím keři, skrz nějž hovořil Bůh k Mojžíšovi. To a mnoho dalšího se dozvíte, když přijdete 16. 2. na přednášku.


1-10 of 31