Vítejte‎ > ‎

Stalo se jinde


Je pití vína prospěšné? A kolik litrů?

přidáno: 10. 12. 2011 1:36, autor: Klub Aktiv, z.s. České Budějovice   [ aktualizováno 10. 12. 2011 1:50 ]

Podívejte se na záznam pořadu "Na plovárně s Milanem Šamánkem.

Prof. MUDr. Milan Šamánek, DrSc., F.E.S.C. (* 9. května 1931, Zborovice u Kroměříže) je český lékař, pediatr specializující se v oboru kardiologie, v období 1977–1993 přednosta Dětského kardiocentra 2. LF UK a FNM a v letech 1969–1971 proděkan Fakulty dětského lékařství Univerzity Karlovy. V roce 2010 mu prezident republiky udělil státní vyznamenání Medaili Za zásluhy I. stupně.
V roce 1955 absolvoval Fakultu dětského lékařství Univerzity Karlovy v Praze. Atestaci v oboru dětské lékařství získal o dva roky později a v roce 1991 mu byla přiznána specializační atestace z dětské kardiologie. Od počátku své lékařské praxe pracuje ve Fakultní nemocnici v Motole. První čtyři roky po promoci současně působil v nemocnici v Uherském Hradišti. V Motole byl členem II. dětské kliniky. V letech 1964–1965 absolvoval stipendijní pobyt na University Of Pennsylvania School of Medicine. Od roku 1968 na klinice vedl nově vzniklou Kardiopulmonální laboratoř a v období 1977–1993 byl přednostou Dětského kardiocentra 2. LF UK a FNM, které také spoluzakládal. V době vzniku kardiocentra se jednalo o jediné takové pracoviště na světě, kde byly soustředěni odborníci všech potřebných pediatrických specializací.[1] Ve své lékařské praxi se věnuje především vrozeným srdečním vadám u dětí.


V roce 1962 obhájil kandidátskou práci (CSc.), o sedm let později pak doktorskou práci (DrSc.) a současně se také habilitoval (docent). V roce 1987 byl jmenován profesorem Univerzity Karlovy v oboru dětské lékařství.


zdroj wikipedie

G. Verdiho Nabucco - protest v opeře v Římě

přidáno: 15. 10. 2011 0:04, autor: Klub Aktiv, z.s. České Budějovice   [ aktualizováno 15. 10. 2011 0:10 ]

Protest v Římě, opera Nabucco
Níže se můžete podívat na část  z opery G. Verdiho Nabucco - sbor zotročených Židů odvlečených po prohrané válce do Babylonu asi 590 let před našim letopočtem...
Opera se hrála letos v Římě u příležitosti 150 výročí moderní Itálie za přítomnosti neoblíbeného Berlusconiho a starosty Říma, který v rámci projevu před zahájením opery kritizoval škrty v rozpočtu na kulturu. Už před začátkem opery byl dlouhý potlesk ( Italové, milují Verdiho a jeho opery a většinou znají opery
nazpaměť a slavné árie zpívají často spolu ). Opera proběhla normálně až k uvedenému sboru, jehož první slova v překladu jsou : "Oh má země, tak krásná a ztracená"...
V hledišti bylo zvláštní napětí, které cítil dirigent i účinkující. Když skončil sbor, byl obrovský aplaus.
Dirigent slyšel výkřiky :"Opakovat!"
A rozruch neustával. V Itálii není zvykem opakovat části v průběhu opery, ale nakonec, když se rozruch utišil, obrátil se dirigent na Berlusconiho a řekl:
"Jsem Ital. Cestuji po celém světě a teď se stydím za to, co se děje v mé zemi a proto ( k obecenstvu ) přijímám Vaši prosbu o opakování! Nejen pro vlastenecký obsah, ale při dirigování slov "Oh má krásná ztracená země"
myslím na to, že když budeme takto pokračovat, zničíme kulturu, která tvoří historický základ Itálie. V tom případě bude naše země opravdu ztracena." Potom řekl:
"Já, Motti, jsem mlčel po léta. Nyní bych chtěl dát této písni
skutečný význam. Jsme doma v Římě, v divadle se skvělým sborem a nádherným doprovodným orchestrem. Navrhuji Vám, abyste se připojili, a budeme zpívat všichni spolu ." Potom zahájil opakování písně sboru, obrátil se k publiku a dirigoval jejich zpěv. Lidé byli vidět jen tmavě, protože osvětlené bylo pouze jeviště, ale
jak publikum, tak všichni na jevišti, zpívali vstoje. Když sbor skončil, bylo vidět, jak si ženy zpívající ve sboru utíraly slzy.

Také jnám je třeba takové Nabucco! 

G. Verdi: Nabucco

1-2 of 2